7 tipů, jak si udělat život lepším v postkoronavirové době
Koronavirová krize radikálně změnila naše životy. Před pár měsíci by si nikdo nedokázal představit, že by se náš svět omezil pouze na naše domovy. Ukázalo nám to, jak je důležitá svoboda a jak moc potřebujeme vzájemný kontakt.
Oproti jiným situacím se tato krize dotkla každého, každý byl a je nějak postižen či omezen. Všichni, váš soused, rodiče, šéf, přátelé, lidé po celém světě všichni procházejí podobnou situací. Nejsme v tom sami. A není to lehké.
Proto je důležité si připomenout:
„Člověk může přijít o všechno kromě jediného: nikdo mu nemůže vzít ‚poslední lidskou svobodu‘ – vybrat si za jakýchkoliv okolností svůj vlastní přístup, svou vlastní cestu.“ Viktor Frankl
A protože vláda zrychlila uvolňování restriktivních opatření v souvislosti s nemocí COVID-19, postupně se budeme vracet k normálnímu režimu práce a života. Nějaký čas to potrvá, ale už teď se můžeme zamyslet nad tím, co užitečného si z této zkušenosti vzít a nastavit si nové „normální“ a udělat svůj život o něco lepším.
Nabízím 7 tipů, na co se zaměřit:
1. Vytvořte si zdravou a podporující rutinu
Když se cítíme bezmocní nebo bezradní (stejně jako mnozí z nás v tuto chvíli), to nejsnazší, co můžeme udělat, je vytvořit si rutinu nebo rozvrh.
Rutina nám může poskytnout kotvu a větší pocit kontroly nad našimi životy. Zvlášť máte-li děti, vytvoření rutiny je důležité, aby jim dodalo smysl pro čas a normálnost. Když jsme v nejistotě, potřebujeme dostat do života trochu předvídatelnosti, abychom získali opět moc nad svým vlastním životem.
Možná jste si během času stráveného doma vytvořili rutinu, která vám pomáhala zvládnout práci, děti, starost o domácnost.
- Co z této rutiny bude dobré zachovat?
- Co určitě chcete, aby bylo ve vašem životě?
- Jaké jsou důležité věci, které nechcete, aby se v proudu všedních dní ztratily?
Můžete vyzkoušet cvičení Návyky pro každodenní úspěch.
2. Budujte kondici, fyzickou sílu nebo flexibilitu
Dařilo se vám doma cvičit, ať už před počítačem nebo jste dělali procházky, běhali či se jinak hýbali? Nebo se vám do ničeho nechtělo a trochu jste zlenivěli?
Fyzická kondice je dobrá nejen pro naše zdraví, ale pocit lepší fyzické síly a flexibility nám pomáhá cítit se i mentálně lépe, mít větší pocit vlády nad svým životem!
Takže do svého plánu přidejte nějakou fyzickou aktivitu – pouhých 15 minut denně. Čím můžete začít? Obejít blok domů, vystoupit o stanici dříve, vyběhnout pár schodů, najít si vyhovující on-line cvičení, zatančit si, skákat panáka či přes švihadlo…
3. Promyslete znovu svou vizi
Ve světle současných událostí může být přínosné zaměřit se na větší obraz – svou budoucnost. Co chcete po zbytek života? Co by vás mrzelo, kdybyste v životě nestihli nebo neudělali? Kde chcete být za 10 let? Jaký odkaz chcete zanechat?
Mít jasnou vizi toho, jaký život chcete žít, je mocným motivátorem. Vize nám pomáhá pracovat na dosažení našich cílů, jednat a provádět změny. Brzy budeme všichni opět velmi zaneprázdněni – a vize nám ukazuje směr, vede nás k tomu, co je důležité a na co se soustředit.
Udělejte si pohodlí a zamyslete se nad těmito 5 otázkami:
- Co si přejete nebo po čem toužíte ve svém životě?
- Jak se chcete cítit?
- Co skutečně chcete, aby bylo ve vašem životě jinak?
- Když si představíte svůj život za 3 roky, cítíte se skvěle a váš život je nádherný, co se děje, co děláte, jak váš život vypadá?
- Jaký je váš životní sen? Představte si, že je vám 90 let a ohlédnete se za svým životem; na co jste pyšný/á, co jste udělal/a takového, že jste šťastný/á?
TIP: Zapomeňte na pravděpodobnost! Neomezujte sebe a své nápady, protože nevěříte, že je něco uskutečnitelné. Místo toho věřte, že je to možné – a i když se tam úplně nedostanete, můžete se přiblížit – nebo dokonce najít cestou něco ještě lepšího!
V brzké době zveřejním další z koučovacích cvičení, jak dojít ke své vizi.
4. Prožívejte více Tady a Teď
Soustřeďte se na přítomný okamžik. V TOMTO okamžiku jste v pořádku. Jste v bezpečí. Zaměřte se na jeden den, hodinu nebo dokonce jeden dech, jak potřebujete.
Tento tip je o tom plně prožívat přítomnost, neutíkat do budoucnosti ani nedlít v minulosti, ale praktikovat BYTÍ.
Je to o praxi – což znamená, že to budete muset dělat znovu a znovu – vracet se zpět k TEĎ. Postupem času to bude snazší a umožní vám to se lépe soustředit a více prožívat.
Takže když si všimnete svých obav, rozechvění či nervozity, řekněte si: „Je to v pořádku. V této chvíli jsem v bezpečí. V této chvíli jsem v pohodě.“ Můžete také přidat: „V této chvíli jsou moje děti / manžel / rodina v bezpečí.“
TIP: Minimalizujte dobu, jak často a dlouho sledujete a čtete zprávy! A hlavně nečtěte zprávy (nebo články o COVID-19 nebo podobné) těsně před spaním!
5. Smějte se
Rozptýlit sami sebe smíchem, abychom se příliš nezaobírali strachy a obavami, je výborná technika přinášející lepší pocity!
Smích uvolňuje „hormony štěstí“ – Endorfin (náš přirozený „šťastný“ lék, způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest) a Dopamin (součást našeho systému potěšení a „odměn“, způsobuje vznik příjemných pocitů).
- Co vás spolehlivě rozesměje?
- Jaké jsou vaše oblíbené komedie?
- Máte nějakého oblíbeného komika?
DŮLEŽITÉ: Určitě smích jako techniku odvádějící pozornost od obav nepoužívejte nadměrně. Zvláště pokud strachy a obavy přetrvávají dlouhodobě. V takovém případě je důležité vyhledat odbornou pomoc. Ale v situaci, kdy nelze dělat nic jiného, než sedět a čekat – rozptýlení smíchem může být skvělým mechanismem zvládání.
6. Pěstujte laskavost
Laskavost a soucit jsou jedním z nejmocnějších, a přitom jednoduchých nástrojů, které máme k dispozici. Martin Seligman, zakladatel pozitivní psychologie, ve své knize Vzkvétání píše, že prokázání laskavosti generuje momentální zvýšení duševní pohody nejspolehlivěji ze všech metod, které testovali.
Jak laskavost využít:
- Když se bojíte nebo cítíte úzkost nebo rozčilení. Představte si, že uklidňuje přítele, malé dítě nebo zvíře, které se bojí – co byste jim řekli? Pak to řekněte sami sobě!
- Buďte shovívaví k sobě i druhým. Místo toho, abyste se rozčílili, když se něco děje špatně, připomeňte si, že když se bojíme, všichni můžeme dělat hloupé věci.
- Představte si, že máte v sobě laskavého a moudrého mudrce / vědmu. Část vašeho já, která je vyrovnaná, inteligentní a bezpodmínečně vás miluje. A když se nebudete cítit dobře, představte si, že toto vaše moudré já je s vámi, podporuje vás, možná vás i objímá – a říká přesně to, co potřebujete slyšet.
TIP: Podobě jako laskavost funguje i vděčnost, cvičení vděčnosti najdete zde.
7. Poznejte svoje hodnoty
Když známe svoje hodnoty, rozumíme tomu, co nás motivuje a řídí naše chování. Když žijeme v souladu se svými hodnotami, náš život má smysl a jsme autentičtí. Což je velmi uspokojivé a naplňující.
Proto zkuste poznat svoje hodnoty a víc je uvést do života. Zde je malé cvičení:
- Sepište si se svoje hodnoty na papír nebo do svého deníku.
- Každé z hodnot dejte skóre ___ / 10, jak hodně ji nyní ve svém životě žijete (kde 0 znamená „vůbec“ a 10 znamená „naplno“).
- Máte-li skóre 8 a více, je to skvělé!
- Máte-li skóre 7 a méně, zeptejte se sami sebe: „Jak mohu tuto hodnotu v svém životě právě teď více vyjádřit?“ „Co bych mohl/a udělat jinak nebo jaký zvolit přístup, abych cítil/a, že tuto hodnotu ve svém životě mám více?“
Na závěr
Který z výše uvedených tipů vás nejvíce oslovil? Co z toho vyzkoušíte? Věřte ve svoje dovednosti a svou sílu a získejte pro sebe z dané situace to nejlepší.
V brzké době vám přinesu další cvičení, která používáme v koučování a která můžete využít sami. A pokud budete chtít vyzkoušet jako parťáka kouče, ráda s vámi budu spolupracovat.
Poznámka: Tento článek vyšel také v HR News – portál pro HR manažery a specialisty